O Kaatsu

Čo je KAATSU?

KAATSU je revolučný, efektívny a bezpečný spôsob silového tréningu, ktorý vznikol v Japonsku v roku 1966. V japonskom jazyku slovo "KA" znamená "dodatočný" a "ATSU" znamená "tlak". KAATSU funguje na princípe stimulácie prietoku krvi v pažiach a nohách, čo zlepšuje účinnosť cvičenia.

Pri použití KAATSU sa špeciálne nafukovateľné manžety, nazývané KAATSU Air Bands, umiestnia na hornú časť paží a nôh. Tieto manžety vyvíjajú jemný tlak na končatiny, čo zvyšuje prietok krvi. KAATSU manžety sa môžu používať pri akomkoľvek športe alebo forme cvičenia.

KAATSU ponúka špecifické postupy a procedúry pre jednotlivcov, v závislosti od toho, či sa zameriavajú na modelovanie a kondíciu, alebo na zlepšenie techniky a výkonu. Je to inovatívna metóda tréningu, ktorá môže byť účinná a bezpečná pre rôzne typy cvičencov.

Medicínske hľadisko

Z medicínskeho hľadiska je KAATSU tréning zaujímavý z niekoľkých dôvodov. Tlaková aplikácia na končatinách vedie k narušeniu svalovej homeostázy a spúšťa sériu fyziologických reakcií, ktoré majú pozitívny vplyv na organizmus. Medzi hlavné medicínske výhody KAATSU tréningu patria:

  1. Stimulácia rastového hormónu: KAATSU tréning aktivuje uvoľňovanie rastového hormónu (GH) a inzulínu podobného rastového faktoru 1 (IGF-1), čo môže mať priaznivý vplyv na rast, regeneráciu a obnovu svalového tkaniva.

  2. Zlepšená cirkulácia krvi: Použitie KAATSU manžiet vedie k rozšíreniu kapilár a zvýšenému prietoku krvi v svaloch. To môže pomôcť pri zlepšovaní vaskulárnej funkcie, zotavení po zraneniach a redukcii opuchov.

  3. Zvýšená svalová sila a vytrvalosť: KAATSU tréning môže viesť k nárastu svalovej sily a vytrvalosti vďaka zvýšenému zaťaženiu svalov a stimulácii rastového hormónu.

  4. Regenerácia a rehabilitácia: Zvýšený prietok krvi a stimulácia cievnych vlásočníc prostredníctvom KAATSU tréningu môžu prispieť k rýchlejšej regenerácii svalov a zotaveniu po zraneniach.

  5. Zlepšenie metabolizmu a energetických procesov: KAATSU tréning môže podporovať anaeróbnu glykolýzu a produkciu energie v svaloch, čo môže mať pozitívny vplyv na metabolizmus a výkonnosť.

  6. Ochrana kostí a prevencia osteoporózy: Stimulácia rastového hormónu prostredníctvom KAATSU tréningu môže prispieť k posilneniu kostí a prevencii osteoporózy.

  7. Zlepšenie funkcie nervového systému: KAATSU tréning môže mať vplyv na centrálny nervový systém a aktivovať rôzne reakcie, ako zrýchlenie dýchania, zvýšenie prietoku krvi a pulzu.

Je dôležité zdôrazniť, že KAATSU tréning by mal byť vykonávaný pod dohľadom odborníka a v súlade s bezpečnostnými a individuálnymi obmedzeniami každej osoby.

10 výhod


KAATSU tréning, ktorý je bezpečný a efektívny, sa využíva dennodenne stovkami tisíc ľudí. S 47 patentmi chránený a vynájdený v Japonsku v roku 1966, KAATSU využíva vedecky podložené protokoly a doplnkové zariadenia na stanovenie bezpečného tlaku, čo maximalizuje fyziologicky prospešné účinky.

Tu je 10 výhod KAATSU tréningu v krátkom časovom období:

  1. Preukázaná bezpečnosť: KAATSU tréning má dlhú históriu bezpečného používania a je podporovaný vedeckými štúdiami.

  2. Nárast vytrvalosti: KAATSU tréning umožňuje dosiahnuť zlepšenie vytrvalosti v krátkom čase.

  3. Nárast svalovej sily: Cvičenie s KAATSU manžetami pomáha zvýšiť svalovú silu a hmotnosť.

  4. Redukcia rizika zranení z preťaženia: Vďaka použitiu ľahších váh a kontrolovanému tlaku KAATSU manžiet sa minimalizuje riziko preťaženia a zranenia.

  5. Zlepšená rýchlosť a reakčný čas: KAATSU tréning môže viesť k lepšej rýchlosti a reakčnému času, čo je výhodné pre športovcov a atléty.

  6. Vhodné pre všetky vekové kategórie: KAATSU tréning je prispôsobiteľný pre ľudí rôznych vekových skupín a fyzickej kondície.

  7. Efektívne cvičenie s ľahšími váhami: S použitím KAATSU manžiet môžete dosiahnuť rovnaké výsledky ako pri tradičnom cvičení s ťažšími váhami.

  8. Rýchle zotavenie po náročnom tréningu: KAATSU tréning podporuje rýchlejšie zotavenie svalov a obnovu po náročnom cvičení.

  9. Šetrí čas a potrebu náčinia: Vďaka intenzívnejšiemu tréningu s nižšou záťažou môžete dosiahnuť výsledky za kratší čas a bez potreby veľkého množstva náčinia.

  10. Poskytuje fyziologické výhody: KAATSU tréning stimuluje produkciu rastového hormónu, zlepšuje prekrvenie, stimuluje proteínovú syntézu a má ďalšie pozitívne účinky na telo.

Narušeniu homeostázy pomocou Kaatsu

Použitie KAATSU tréningu môže spôsobiť narušenie homeostázy v tele. Aplikácia tlaku na končatiny môže dočasne obmedziť prívod krvi do srdca, čo vedie k zvýšeniu objemu prietoku krvi. Tento proces môže mať niekoľko fyziologických účinkov, ako je rozšírenie cievneho systému, zvýšenie počtu a flexibility vlásočníc a zlepšenie prekrvenia končatín.

Týmto spôsobom KAATSU tréning stimuluje adaptabilné mechanizmy organizmu a môže mať pozitívny vplyv na prietok krvi, rast svalových tkanív a metabolizmus. Avšak je dôležité si uvedomiť, že narušenie homeostázy je dočasné a tréning by mal byť vykonávaný s rozumom a dodržiavaním správnych protokolov a bezpečnostných opatrení.

Je nevyhnutné dbať na správne nastavenie tlaku a dodržiavanie individuálnych obmedzení. Pred začatím KAATSU tréningu je dôležité konzultovať s odborníkom, ako je lekár, tréner alebo fyzioterapeut, ktorí vám môžu poskytnúť vhodné usmernenia a zabezpečiť bezpečné a efektívne vykonávanie tohto typu tréningu.

Zjemnenie cievnych endoteliálnych buniek a obnova elasticity ciev

S pribúdajúcim vekom sa krvné cievy stávajú tvrdšími a prúdenie krvi je oslabené. Cievne endoteliálne bunky, ktoré tvoria vnútornú vrstvu krvných ciev, majú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravých ciev. Tieto bunky produkujú oxid dusnatý (NO), ktorý reguluje zúženie a rozšírenie stien ciev a tiež ovplyvňuje zápalové bunky v stenách krvných ciev.

Klinické dáta naznačujú, že pravidelný KAATSU tréning pomáha obnovovať cievy tým, že zvyšuje počet cievnych endoteliálnych buniek a stimuluje produkciu oxidu dusnatého. Týmto spôsobom KAATSU tréning podporuje zjemnenie a zlepšenie elasticity ciev. Tento proces môže mať pozitívny vplyv na prekrvenie tkanív, zlepšenie prietoku krvi a celkové zdravie cievneho systému.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto tvrdenia sú založené na klinických údajoch a výskume, ale KAATSU tréning je stále predmetom štúdií a ďalšieho výskumu. Pred začatím akéhokoľvek nového tréningového programu, vrátane KAATSU tréningu, je vždy odporúčané konzultovať so zdravotníckym odborníkom, ktorý môže poskytnúť individuálne prispôsobené rady a usmernenia.

Tonizovanie fázických a posturálnych svalov v rovnakom čase

Pri KAATSU tréningu je možné tonizovať obe typy svalov, fázické aj posturálne, súčasne. Fázické svaly vyžadujú vysokú intenzitu tréningu, zatiaľ čo posturálne svaly potrebujú trénovať s nižšou intenzitou, ale dlhšiu dobu. KAATSU tréning vytvára umelý stimul pre fázické svaly tým, že obmedzuje prietok krvi a zvyšuje potrebu kyslíka v posturálnych svaloch, ktoré začnú pracovať okamžite. Mozog je týmto spôsobom oklamaný a vníma to ako veľkú záťaž pre fázické svaly, čo by normálne vyžadovalo viac času na ich aktiváciu. KAATSU tréning umožňuje súbežné tonizovanie oboch typov svalov pri ľahkej záťaži.

Rastové hormóny stimulujú metabolizmus a sú uvoľňované v hojnom množstve.

Pri metabolizme cukru v tele pri pohybe a sťahovaní svalov vzniká kyselina mliečna. Vyššia koncentrácia kyseliny mliečnej v krvi vyvoláva stimul pre mozgové centrá produkujúce hormóny, čo vedie k zvýšenému vylučovaniu rastového hormónu, adrenalínu a anabolických hormónov.

Pri použití tlakových manžiet sa koncentrácia kyseliny mliečnej v svalových bunkách zvyšuje v dôsledku obmedzenia prietoku krvi, čo intenzívne stimuluje medzisvalové receptory. Signály z týchto receptorov stimulujú hypofýzu, ktorá produkuje významné množstvo rastového hormónu a ďalších hormónov. Rastový hormón je extrémne účinný a pozitívne ovplyvňuje kľúčové telesné tkanivá.